TYROLSKO 

 

 

NA SKIALPECH PŘES HORY – TYROLSKO

Nic nepohladí duši horala víc, než když se může svobodně brouzdat po horách a vychutnávat si okolní nádheru a klid. A proto jsme se rozhodli, že se v další sérii tohoto magazínu vydáme na skialpech přes rakouské Tyrolsko. V osmi dílech projdeme různé kouty pohoří a hor a opět nezapomeneme ani na tipy a zajímavá místa, kam se v jednotlivých lokalitách vydat i bez lyží. A jak už se budeme toulat po horách, tak jak je již naším zvykem budeme pomáhat a to díky Aplikaci EPP – Pomáhej pohybem! V této sérii pomůžeme spolku Czech Ski School of Amputees, která se zabývá lyžařskými kurzy pro amputované a snaží se je tak vrátit do plnohodnotného života.   

Generálním partnerem projektu je Skupina ČEZ.

1. díl – Küthai u Innsbrucku

Premiéra na ČT Sport v neděli 8.11. v 9,45

Stubaiské Alpy, oblast Sellrainer Berge

„Gruß Gott! Herzlich wilkommen in Österreich. Wir grüssen euch aus Innsbruck, aus der Hauptstadt des Bundeslandes Tirol im Westen Österreichs. Und gerade in Tirol gehen wir dieses Jahr mit den Ski über die Berge,“ tak začíná první díl série. Zamířili jsme do jednoho z nejvýš položených lyžařských středisek v Tyrolsku – do Kühtaie. Arthur Lorenz, profesionální guide, nám naplánoval dvě trasy. Jednak výstup po naučné skialpinistické trase na Lampsenspitze a pak na překrásnou skalnatou pyramidu Geisgokel. Zasloužit si musíte i cestu dolů. Nástupní místo ke sjezdu dělí od vrcholového kříže úzký „chodníček“ plný kamenů a zmrzlého sněhu. Je třeba přejít nějakých 200 m po hraně. A další slušná hrana je to směrem dolů. Tříkilometrový sjezd dá ale rychle zapomenout na náročný výstup.

Popis tras:

Den 1:

Z parkoviště v Praxmaru výstup po naučné skialpinistické trase do sedla Satteljoch (2737 m n. m.). Odtud zbývá na vrchol 2875 m vysokého Gaiskogelu asi 100 výškových metrů. Podle podmínek – buď na mačkách nebo na lyžích. Sjezd těsně severně od výstupové trasy zpátky na parkoviště.

Celková délka trasy 12 km, převýšení 1200 m, čas 5 hodin.

Trasa: https://mapy.cz/s/kumobubabe

Den 2:

Z centra vesničky Kühtai výstup kolem Dreiseenhütte k horní stanici lanovky DreiSeenBahn. Odtud do sedla, ležícího severně od vrcholu Windegg. Ze sedla na mačkách asi 130 výškových metrů na 2820 metrů vysoký Geiskogel. Odtud sestup po hřebeni směrem na severozápad a sjezd kotlem mezi hřebeny Mittergrad a Rotjoch a pak východním úbočím Geiskogelu k restauraci Forellenhof. Zpátky do Kühtaie taxíkem a nebo autobusem.

Celková dálka trasy 15 km, převýšení 1200 m, čas 6 hodin

Trasa výstupu:  https://mapy.cz/s/gagohaneto

Trasa sjezdu: https://mapy.cz/s/cuzelozova

2. díl – Wipptal – Schmirntal a Valsertal

Premiéra na ČT Sport v sobotu 14.11. ve 12,15 

Zillertalské Alpy, oblast Tuxer Kamm

Ve druhém díle míříme do Wipptalu, směrem na Brenner. Začínáme u Mostu Evropy. Ten byl 60. letech nejvyšším v Evropě. Dnes je se 190 metry nejvyšší v celém Rakousku. Krátce se zastavíme u Hany Plattner Dvořákové ve Schmirntalu a vyjdeme si na krátkou vycházku ke Kalte Herberge, vyzkoušíme drytooling, ovšem zásadní plán zní jasně: vystoupit chceme na Vennspitze. Tenhle 2390 m vysoký kopec patří k místním lahůdkám. A zkušený guide Wolfgang Peer ví, jak si i při spíš skromnější sněhové nadílce vybrat skvělou trasu dolů. Body, které cestou „vyšlapeme“ zase díky aplikaci EPP Pomáhej pohybem míří lyžařům z Czech Ski School of Amputies. Nechte se inspirovat!

 

Popis tras:

Den 1:

Z parkoviště u potoka Wildlahnerbach kolem statku Thumeserhof do vesničky Toldern, odtud po křížové cestě výstup ke kapli Kalten Herberge a návrat na parkoviště.

Celková délka procházky 3,5 km, převýšení 150 m, čas 1,5 hodiny.

Trasa: https://mapy.cz/s/hefehobefo

Den 2:

Z parkoviště ve vesničce Padaun výstup podél potoka Padauener Bach severním úbočím hory Padauner Berg a dál po západním hřebeni na vrchol 2390 m vysoké Vennspitze. Sjezd po stejné trase zpátky na parkoviště.

Celková délka trasy 8 km, převýšení 800 m, čas 4 hodiny.

Trasa: https://mapy.cz/s/cugocukuju

 

3. díl – Wipptal – Obernbergtal

Premiéra na ČT Sport v sobotu 21.11. v 9,45 

I ve třetím díle zůstáváme ve Wipptalu, tentokrát leží ovšem náš cíl, 2143 m vysoký Sattelberg (Monte Sella) na samé hranici s Jižním Tyrolskem. Zastavíme se tam i u jedné z relikvií válečného období, která je součástí obranné linie vybudované Italy po první světové válce. Ještě předtím máme rande s legendárním meteorologem Karlem Gablem, který s počasím pomáhal spoustě slavných horolezců, například Reinholdu Messnerovi i Davidu Lamovi. A než se podle jeho předpovědi vylepší počasí pro výstup na Sattelberg, dáme za hustého sněžení ještě krátkou vycházku s kulturním nádechem – ke kapli Panny Marie z roku 1935 u jezera Obernberg See, která je od roku 1973 zapsána na seznam národních kulturních památek. Mimochodem, panoramata ze Sattelbergu patří k těm na hraničním hřebeni nejkrásnějším. Tak se rozhlédněte s námi!

 

Popis tras:

Den 1:

Z parkoviště u hostince Waldesruhe výstup po skialpové trase k jezeru Obernberger See do výšky 1590 m n. m. ke kapli Maria am See do výšky 1590 m. Sjezd zpátky na parkoviště podle podmínek – například po sáňkařské cestě.

Celková délka trasy 5 km, převýšení 200 m, čas 2 hodiny.

Trasahttps://mapy.cz/s/cesubujufo

Den 2:

Výstup z parkoviště na jižním okraji obce Gries am Brenner po skialpové trase ke statku Sattelbergalm a odtud na hranici s Jižním Tyrolskem. Odtud po hranici na vrchol 2143 m vysokého Sattelbergu. Sjezd z vrcholu na severovýchod a průsekem k Sattelbergalmu. Dál po výstupové trase zpátky na parkoviště.

Celková délka trasy 10 km, převýšení 900 m, čas 4,5 hodiny.

Trasa: https://mapy.cz/s/mehudekuna

 

Fotky a videa 

Kompletní souhrn všech dílů, fotky a videa najdete zde