SLOVENSKO a ukrajina

NA SKIALPECH PŘES HORY – SLOVENSKO a UKRAJINA

Nic nepohladí duši horala víc, než když se může svobodně brouzdat po horách a vychutnávat si okolní nádheru a klid. A proto jsme se rozhodli, že se vydáme na skialpech přes slovenské hory a zabrouzdáme až na Ukrajinu. V sedmi dílech projdeme různé kouty pohoří a hor a opět nezapomeneme ani na tipy a zajímavá místa, kam se v jednotlivých lokalitách vydat i bez lyží. A jak už se budeme toulat po horách, tak jak je již naším zvykem budeme pomáhat a to díky Aplikaci EPP – Pomáhej pohybem! V této sérii pomůžeme spolku Sportability, která se zabývá rozvojem a podporou aktivního způsobu života lidí s handicapem. Pokud se chcete k nám přidat a pomoci dobré věci, tak stačí aplikaci stáhnout a od 6. dílu sbírat body s námi a pak daný projekt podpořit.   

Odborným garantem projektu Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

1. díl – Malá Fatra

Odkaz na první díl naleznete zde

Je čas znovu vyrazit Na skialpech přes hory. Vloni jsme probádali česká pohoří, letos vás vezmeme k našim nejbližším sousedům a podíváme se i o kousek dál. Slovensko je skialpinistický ráj. V sedmi dílech vám ukážeme, kam se na túry vydat tak, abyste obohatili fyzický fond a ještě se dozvěděli něco zajímavého z historie i současnosti. Začínáme v kraji Juraje Jánošíka, vydáváme se na průzkum Malé Fatry a nakonec se dopátráme i původu slova SKIALPINISMUS.

 

2. díl – Velká Fatra

Odkaz na druhý díl naleznete zde

Je čas znovu vyrazit Na skialpech přes hory. Už několikrát jsme se přesvědčili, že po horách je lepší chodit, než z nich dobývat nerostné bohatství, ale částečně nakouknout do jejich nitra nikdy nezaškodí. Špania Dolina byl dříve známá především těžbou měděné rudy. Jakmile se zdokonalíte v dějepise v místním Muzeu mědi a napadne tuna prašanu jako nám, cesta z Kralovej studni přes Smrekovicu až na Malinné pak bude dvoudenní skialpinistická hitparáda.

 

3. díl – Nízké Tatry Jih

Odkaz na třetí díl naleznete zde

„Moudrost je pro ducha, zdraví pro tělo,“ jak praví jedno francouzské přísloví 17. století. My ducha na chvilku upozadíme a budeme makat hlavně na tom tělu. S Filipem Kyzkem ze Střediska lavinové prevence HZS se projdeme po Cestě hrdinů Slovenského národního povstání až na nejvyšší vrchol Nízkých Tater Ďumbier. V průběhu túry vás seznámíme s jedním nosičským rekordmanem a Filip nám v praxi ukáže, jak probíhá test stability sněhové pokrývky.

 

4. díl – Nízké Tatry Sever

Odkaz na čtvrtý díl naleznete zde

Existuje spousta druhů skialpu. Někdo se rád honí jako chrt na tenkých lyžích, jiný si s rozvahou vyjde na kopec a za odměnu je mu jízda volným terénem. V Jasné a jejím okolí najdete ideální podmínky pro tzv. freeride skialp –  značené trasy směrem vzhůru a oficiálně povolené sjezdy ve volném terénu. Oficiálně povolené neznamená, že jsou stoprocentně bezpečné. Takže není od věci si připomenout základy bezpečného pohybu po horách a také absolvovat lavinový rychlokurs s prezidentem Slovenské skialpinistické asociace Igorem Žiakem.

5. díl – Západní Tatry

Odkaz na pátý díl naleznete zde

Kdo se vydává do Západních Tater, musí počítat s tím, že vyráží s plnou skialpinistickou polní.

Terény jsou tu po všech stránkách náročnější než v Česku. Zatímco u nás se pohybujete v maximální průměrné výšce kolem 1000 metrů, tady v Západních Tatrách na této kótě startujeme. Na túry budeme vyrážet ze Žiarské chaty, jejíž mohutné základy ve 1325 metrech nad mořem odolaly v roce 2009 stoleté lavině. I po jejích dosud velmi zřetelných stopách se vydáme.

 

6. díl – Vysoké Tatry

Odkaz na šestý díl naleznete zde

Starý Smokovec je nejstarší osadou ve Vysokých Tatrách. Leží v nadmořské výšce 990 metrů a naše kroky odtud povedou přes Rainerovu útulňu, nejstarší chatu v celých Tatrách až na Téryho chatu. Ta je pro změnu nejvýše položenou horskou chatou v Tatrách s celoročním provozem. Při výstupu do Baranieho sedla musíme sáhnout do batohu pro mačky a cepín. Při průhledu shůry na Veľkou Zmrzlou dolinu a na Chatu pri Zelenom plese vám pak bleskne hlavou jediná myšlenka. Každá vteřina z dvouhodinového výstupu prostě stojí za to.

 

7. díl – Ukrajina

Odkaz na sedmý díl naleznete zde

Jedna velká neznámá. To je výlet na Ukrajinu. Středisko Dragobrat vypadá na první pohled skvěle. Druhý rozhled už nám nepovolí mlha a tak silný vítr, že i ptáci raději chodí pěšky. Přejezd na Koločavu je další, sedmihodinové dobrodružství na silnici, jejíž povrch tvoří souvislá mozaika děr a výmolů. A skialp v kraji slavného loupežníka Nikoly Šuhaje? Nechte se překvapit…

 

Fotky a videa 

Kompletní souhrn všech dílů, fotky a videa najdete zde