SALZBURSKO A TYROLSKO

 

 

NA SKIALPECH PŘES HORY – SALZBURSKO A TYROLSKO

Nic nepohladí duši horala víc, než když se může svobodně brouzdat po horách a vychutnávat si okolní nádheru a klid. A proto jsme se rozhodli, že se opět vydáme Na skialpech přes hory, tentokrát budeme brouzdat svahy  Salzbursku a Tyrolsku. V sedmi dílech projdeme různé kouty pohoří a hor a opět nezapomeneme ani na tipy na aktivity a zajímavá místa, kam se v jednotlivých lokalitách vydat i bez lyží. 

1. díl – Lungau

Premiéra pořadu 9.12. od 8,15 na ČT Sport a YouTube.

Na skialpech přes hory jsme se opět vydali prozkoumat nám nejbližší alpskou zemi Rakousko. V prvním díle vás zavedeme salzburského Lungau, který je rájem nejen pro vyznavače skitouringu. Vezmeme vás na vrcholy Preber a Kareck, které nabízí úžasné výhledy od Großglockneru až po pohoří Karavanky. Zároveň vás přeneseme i do dětství – navštívíme sáňkařskou dílnu a sáňky samozřejmě i vyzkoušíme.

Popis tras:

Den 1:

Z parkoviště u chaty Ludlalm mírně (pomalu) stoupáme lesní cestou až k Preberhalterhütte. Tu však pouze míjíme a dostáváme se nad úroveň lesa. Jižním svahem pokračujeme vzhůru a nebýt nepříznivých vlivů a špatné viditelnosti dostali bychom se na vrchol Preber do výšky 2740 m n. m.

Dolů se vracíme po stejné trase až na parkoviště.

Celková délka trasy 14,4 km, převýšení 947 m, čas 4,5 hodin.

Trasa: https://mapy.cz/s/cugeducagu

GPX trasa ke stažení zde.

Den 2:

Vyrážíme z parkoviště severozápadně nad Katschbergem a napojujeme se na lesní cestu, která nás po vrstevnici zavede až k chatě Hanslbauer Hütte.
Tu pouze míjíme a mírným stoupáním se dostáváme na hřeben, po kterém dojdeme až na vrchol Absprung.

Zde odlepujeme pásy a severovýchodním svahem sjíždíme k chatě Pritzhütte. Po krátkém občerstvení se po vrstevnici vrátíme zpět na výchozí parkoviště lesní cestou.

Celková délka trasy 9,5 km, převýšení 480m, čas 3,5 hodin.

Trasa: https://mapy.cz/s/govacovefo

GPX trasa ke stažení zde.

2. díl – Grossarltal

Premiéra pořadu 19.12. od 19,55 na ČT Sport a YouTube.

Na skialpech přes hory jsme se opět vydali prozkoumat nám nejbližší alpskou zemi Rakousko. Prozkoumáme tentokrát Grossarltal, oblast která je nedotknutá alpským lyžování a nabízí ideální podmínky pro skialpové túry od začátečníky až po zkušené.

Popis tras:

Den 1:

Z parkoviště Grundlehenu pozvolně stoupáme skialpovou stopou k chatě Filzmoosalm. Tu míjíme a pokračujeme na vrchol Loosbühel. Odlepujeme pásy a prudším sjezdem dojedeme k chatě Loosbühelalm. Poté zpět k parkovišti.

Celková délka procházky 9,5 km, převýšení 750 m, čas 4 hodiny.

Trasa: https://mapy.cz/s/rebatalojo

GPX trasa ke stažení zde.

Den 2:

Z parkoviště Karteis vystoupáme svahem vzhůru až na lesní cestu, po které pak pokračujeme, dokud se údolí neotevře. Po dosažení vrcholu Kreuzecku se spustíme dle podmínek.

Celková délka trasy 10 km, převýšení 950 m, čas 4,5 hodiny.

Trasa: https://mapy.cz/s/remufobute

GPX trasa ke stažení zde.

3. díl – Obertauern

Premiéra pořadu 23.12. od 13,15 na ČT Sport a YouTube.

Další díl nás zavede do místa, který se stal i kulisou pro film od Beatles Help – do Obertauernu, kam lyžaři přišli již před přibližně 110 lety. Mimo představení skialpových túr se tentokrát zaměříme na lavinovou předpověď, neboť bezpečnost na horách je vždy až na prvním místě.

Popis tras:

Den 1:

Túra začíná z parkoviště volnočasového centra Gnadelalm. Podél běžeckých tratí míjíme Hintergnadelalm Hütte. Tady začíná lesní cesta stoupat až k Südwiener Hütte, kterou napoprvé také míjíme. Po zhodnocení podmínek se vydáme cik-caky vzhůru k vrcholu Spirzingeru jihovýchodním hřebenem.

Po odlepení pásů si podél cik-caků užíváme sjezd prašanem zpět k Südwiener Hütte na zasloužený oběd a pak se vracíme stejnou cestou na výchozí místo.

Celková délka procházky 12,1 km, převýšení 800m, čas 4,5 hodiny.

Trasa: https://mapy.cz/s/fonananupe

GPX trasa ke stažení zde.

Den 2:

Od parkoviště stoupáme po lesní cestě vzhůru. Po třech kilometrech míjíme osadu Gastalm a po zhodnocení podmínek odbočujeme na aktuálně bezpečnější Sichelwand.

Z něj se pak po odlepení pásů spouštíme zpět po nástupové trase až k autu. Za 4 kilometry stoupání nasbíráme příjemných 650 výškových metrů a celá trasa by nám neměla déle než čtyři hodiny.

Celková délka trasy 8,2 km, převýšení 650m, čas 4 hodiny.

Trasa: https://mapy.cz/s/fotomudeca

GPX trasa ke stažení zde.

4. díl – Stubai

Premiéra pořadu 30.12. od 11,15 na ČT Sport a YouTube.

Po minulých dílech, ve kterých jsme navštívili Salzbursko, jsme se přesunuli do Tyrolska, konkrétně do oblasti Stubaital. Pokusili jsme se zdolat nejvyšší vrchol, navštívili jsme muzeum cepínu, které jsme si i vyzkoušeli a pokusíme se  vás naučit, jak připravit klouzavý blok, který nám prozradí aktuální sněhové podmínky.

Popis trasy:

Z horní stanice lanovky Eisgrat vyrážíme po okraji sjezdovky na kopec Eisjoch. Zde nás čeká krátký sjezd jihovýchodním svahem a pod ním opětovné lepení pásů. Po ledovci stoupáme navázaní až do sedla Pfaffenjoch. Odtud pak značenou trasou na vrchol Pfaffenkogel.

Zpět sjíždíme stejnou trasou na konec ledovce, kde znovu lepíme pásy až k poslednímu výstupu do sedla Fernaujoch. Tady se napojíme na sjezdovky a posledních 6 km dokloužeme až k autu v údolí.

Celková délka procházky 17,2 km, převýšení 800m, čas 6 hodiny.

Trasa: https://mapy.cz/s/gutazakase 

GPX trasa ke stažení zde.

5. díl – Kaunertal

Premiéra pořadu 7.1. od 8,55 na ČT Sport a YouTube.

V tomto díle ještě zůstáváme v Tyrolsku – jsme na nejmenším a nejmladším ledovci v údolí Kaunertalu. Kaunertal nabízí nesčetně možností skialpových tras – my jsme pro vás vybrali třítisícový vrchol v západních Ötztalských alpách Glockturm, na který se dá dostat i bez ledovcového vybavení. Vezmeme vás ale i na projížďku rolbou a nasimulujeme si pád do ledovcové trhliny.

Popis trasy:

Z parkoviště u zastávky Riffeltal vyrazíme podél řeky vzhůru. S přibývajícími výškovými metry se nám údolí otevírá a na jeho závěr vytraverzujeme na hřeben po vypadnuté lavině. Po něm pak stoupáme cikcaky a na závěrečných sto výškových metrů vyzujeme lyže a dojdeme k vrcholovému kříži s panoramatickým výhledem.

Ze ski depa si pak užíváme sjezd podél výstupové cesty, případně se dá zvolit trasa údolím Krummgampentalu.

Celková délka procházky 11,1 km, převýšení 1011m, čas 5,5 hodiny.

Trasa: https://mapy.cz/s/nemugomole

GPX trasa ke stažení zde.

6. díl – Zell am See – Kaprun

Premiéra pořadu 13.1. od 7,40 na ČT Sport a YouTube.

Zell Am See – Kaprun je opravdovým rájem pro aktivně strávenou dovolenou, včetně odpočinku v unikátních lázních Tauern Spa v Kaprunu. Vydáme se na nejvyšší vrchol této série Kitzsteinhorn s jedinečnými výhledy, neopomeneme ani vrchol Schmittenhöhe, který přejdeme na sněžnicích e a ochutnáme místní gurmánské speciality.

Popis tras:

Den 1:

Ze stanice Langwiedbahn pozvolně stoupáme východním svahem. Po chvíli se dostaneme do řečiště potoku, od kterého cikcakujeme vzhůru až na hřebínek pod vrchol, kde necháváme lyže a závěrečně metry dojdeme po svých až na Tristogel. Sjezd dolu podél výstupové cesty s ohledem na aktuální podmínky.

Celková délka procházky 5,5 km, převýšení 700m, čas 4 hodiny.

Trasahttps://en.mapy.cz/s/lojeruzeso

GPX trasa ke stažení zde.

Den 2:

Z mezistanice Alpincenter stoupáme značenou skialpovou cestu pod vrchol Mauereru. Poté podél hrany dojdeme pod vyhlídku Top of Salzburg a trasou letní „ačkové“ ferraty vystoupáme až na vrchol Kitzsteinhorn. Dolu pak sjedeme upravenými sjezdovkami.

Celková délka procházky 8,5 km, převýšení 800m, čas 5 hodin.

Trasa: https://en.mapy.cz/s/gahefemodu

GPX trasa ke stažení zde.

7. díl – Bezpečně

Premiéra pořadu 20.1. od 8,20 na ČT Sport a YouTube.

Poslední díl pořadu Na skialpech přes hory bude tentokrát zaměřený na to nejdůležitější a to je bezpečnost. Mimo to, co jste již v pořadu viděli, přidáme i další důležité prvky bezpečnosti, který by měl každý skialpinista znát. Důležité je, aby si člověk túry nejel užil, ale především vrátit se zpět do tepla domova.

Fotky a videa 

Kompletní souhrn všech dílů, fotky a videa najdete zde